SV04AC103KAR
SV04AC103KAR
Part Number:
SV04AC103KAR
Manufacturer:
AVX Corporation
Description:
CAP CER 10000PF 1KV X7R RADIAL
Data sheet:
SV04AC103KAR.pdf
Introduction
SV04AC103KAR best price and fast delivery.
Distributor Boser Technology
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.449" L x 0.200" W (11.40mm x 5.08mm)
Series:SV
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:478-6817
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Lead Style:Straight
Lead Spacing:0.300" (7.62mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.220" (5.59mm)
Features:High Voltage
Detailed Description:10000pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Radial
Capacitance:10000pF