SR507C274KAR
SR507C274KAR
Part Number:
SR507C274KAR
Manufacturer:
AVX Corporation
Description:
CAP CER 0.27UF 500V X7R RADIAL
Data sheet:
SR507C274KAR.pdf
Introduction
SR507C274KAR best price and fast delivery.
Distributor Boser Technology
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Series:SkyCap® SR
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Style:Straight
Lead Spacing:0.400" (10.16mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.560" (14.22mm)
Features:-
Detailed Description:0.27µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
Capacitance:0.27µF