SR205C223KAA
SR205C223KAA
Part Number:
SR205C223KAA
Manufacturer:
AVX Corporation
Description:
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL
Data sheet:
SR205C223KAA.pdf
Introduction
SR205C223KAA best price and fast delivery.
Distributor Boser Technology
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Series:SkyCap® SR
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Style:Straight
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Features:-
Detailed Description:0.022µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Capacitance:0.022µF