SK097C105MAR
SK097C105MAR
Part Number:
SK097C105MAR
Manufacturer:
AVX Corporation
Description:
CAP CER 1UF 500V X7R RADIAL
Data sheet:
SK097C105MAR.pdf
Introduction
SK097C105MAR best price and fast delivery.
Distributor Boser Technology
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±20%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.669" L x 0.200" W (17.00mm x 5.08mm)
Series:SK
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:478-6811
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Style:Straight
Lead Spacing:0.575" (14.60mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.599" (15.22mm)
Features:-
Detailed Description:1µF ±20% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
Capacitance:1µF