C420C162F3G5TA
C420C162F3G5TA
Part Number:
C420C162F3G5TA
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 1600PF 25V C0G/NP0 AXIAL
Data sheet:
C420C162F3G5TA.pdf
Introduction
C420C162F3G5TA best price and fast delivery.
Distributor Boser Technology
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±1%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
Series:Aximax 400
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL
Failure Rate:-
Detailed Description:1600pF ±1% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial
Capacitance:1600pF