C1206C273G4JAC7800
C1206C273G4JAC7800
Part Number:
C1206C273G4JAC7800
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0.027UF 16V U2J 1206
Data sheet:
C1206C273G4JAC7800.pdf
Introduction
C1206C273G4JAC7800 best price and fast delivery.
Distributor Boser Technology
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±2%
Thickness (Max):0.035" (0.88mm)
Temperature Coefficient:U2J
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:C
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:C1206C273G4JACTU
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max):-
Features:Low Dissipation Factor, Low ESL
Failure Rate:-
Detailed Description:0.027µF ±2% 16V Ceramic Capacitor U2J 1206 (3216 Metric)
Capacitance:0.027µF