1206AC332KAT1A
1206AC332KAT1A
Part Number:
1206AC332KAT1A
Manufacturer:
AVX Corporation
Description:
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1206
Data sheet:
1.1206AC332KAT1A.pdf2.1206AC332KAT1A.pdf
Introduction
1206AC332KAT1A best price and fast delivery.
Distributor Boser Technology
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.060" (1.52mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:-
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:High Voltage
Failure Rate:-
Detailed Description:3300pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Capacitance:3300pF